Inne informacje
Spis treści
Inne informacje
Święto Niepodległości 23r
Centralne Uroczystości 25 lecia Związku Emerytów Strazy Granicznej
Uroczystości obchodów Konstytucji 3 maja w Mysłowiach 2023r
Wyjazd do Brukseli
Święto Niepodległości 22r
Uroczystości państwowe w Sosnowcu
VIII SESJA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SNIORÓW
W 19. rocznicę tragicznej śmierci sierżanta Grzegorza Załogi
Święto ławników w Katowicach
Konferencja Śląskiej Delegatury
Obchody święta Konstytucji 3 maja - Mysłowice 2022r
Święto Niepodległości 2021
Ostatnie pożegnanie Olka
Prezes Mieczysław Skowron na VII sesji plenarnej OPS
Posiedzenie Śląskiej Delegatury OPS 2021
Obchody 18 rocznicy zastrzelonego na służbie
Z wizytą u Jubilata
Święto Policji 2021 w Mysłowicach
Uroczyste Posiedzenie SEiRP w Katowicach 2021 rok
Obywatelski Parlamen Seniorów
Z życzeniami u jubilatów
VI Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie
Wizyta w Sejmie
13 rocznica śmierci sierż. G.Załogi
Obywatelski Parlament Seniorów 2016
Pożegnanie z-cy KMP
Ogólnopolski Parlament Seniorów
Mysłowicka dyskusja o Polsce
Dzień Seniora w Mysłowicach
sukcesy drużyny strzeleckiej
Ostatnie pożegnanie Zdzicha
Spotkanie u Janusza
IIIsesja Palamentu Seniorów
Wszystkich Świętych 2017
Święto Niepodległości 2017
Dzień seniora 2018
Uroczysta Sesji Rady Miasta
Święto Policji 2018
konferencja dot. seniorów 2018
Ogólnopolski Parlament Seniorów
Obywatelski parlament Seniorów 2019
Mysłowicka Rada Seniorów wybrana
III edycja Dnia Seniora w Mysłowicach
Obchody 100. Lecia Policji w Mysłowicach
Obrady obywatelskiego parlamentu seniorów
złote gody
obchody święta niepodległości w mysłowicach
CYBERSEC for Seniors
Standardy dostępności ruchu pieszych na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii /GZM
I Wojewódzka Konferencja Senioralna SILVER SILESIA
Wszystkie strony

 


Obchody Święta Niepodległości 11.11.2023 roku

W Mysłowicach święto rozpoczęło się o godzinie 10.15 na złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i utworzenia demokracji w naszej ojczyźnie. Na ulicy Bytomskiej kwiaty zostały złożone przy: Tablicy upamiętniającej Franciszka Magdziorza i Franciszka Gracę - górników poległych w czasie I powstania śląskiego, Tablicy na 100-lecie I powstania śląskiego, Tablicy ku czci powstańców śląskich. 60 rocznica wybuchu I powstania śląskiego, Tablicy pamiątkowej „Tobie Polsko”.

O godzinie 11.00 odbyła się msza święta „Za Ojczyznę” w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Następnie na Promenadzie nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt i zapalono znicze.

Udział w obchodach wzięła delegacja z Koła Nr 27 SEiRP w Mysłowicach w składzie : Kol. Anna Wieczorek, Kol. Andrzej Makowski oraz Kol. Jan Matlachowski, która złożyła kwiaty w imieniu Stowarzyszenia Emerytów i rencistów Policyjnych.

Tekst: Info Mysłowice, Sylwia Romaniuk

Zdjęcia : Anna Wieczorek

 

 


Centralne uroczystości XXV lecia Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej w Kostrzynie nad Odrą -9 września 2023 r.

W dniu 9 września 2023 r. w Kostrzynie nad Odrą odbyły się centralne uroczystości XXV lecia Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. W uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości. Z ramienia Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach w uroczystościach udział wzięły Wiceprezeski ZOW SEiRP w Katowicach Sylwia Romaniuk i Ewa Macek. W imieniu Prezesa ZOW SEiRP w Katowicach - Mieczysława Skowrona został odczytany i wręczony Prezesowi ZG SEiR SG – Sławomirowi Matusewiczowi pamiątkowy grawerton. Ewa Macek w wystąpieniu podziękowała za zaproszenie, dotychczasową współpracę, życząc Zarządowi, Koleżankom i Kolegom dalszych owocnych wyników w działalności statutowej i życiu osobistym. Kol. Ewa Macek za dotychczasową współpracę ze Związkiem Emerytów i Rencistów SG , znalazła się wśród wyróżnionych i odznaczona została Odznaką „Zasłużony dla Związku”. Doniosłym akcentem uroczystości było odznaczenie Sztandaru Związku „Złotym Krzyżem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”.

Przebieg uroczystości uświetnił występ orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z pokazem musztry paradnej, wykonaniem piosenki „Na strażnicy” oraz obecnej pieśni reprezentacyjnej Straży Granicznej „Na straży granic”. Oficjalna część uroczystości odbyła się na Rynku Kostrzyna nad Odrą.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy przemieścili się do Muzeum Twierdzy Kostrzyn, gdzie w sali multimedialnej odbyła się projekcja filmu pt. „Historia Związku”.

Następnie przy Muzeum na terenie Urzędu Miasta Kostrzyn przedstawiciele ZEiR SG posadzili „Dąb Pamięci”. Po czym zaproszono uczestników i gości do zwiedzenia Muzeum Twierdzy Kostrzyn, gdzie mieszczą się pozostałości kilkuwiekowego fortu wojskowego z fosą i bastionem mieszczącym wystawy na temat II wojny światowej. Po zwiedzaniu odbyło się spotkanie integracyjne.

Treść i zdjęcia Sylwia Romaniuk

 


Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Mysłowicach

 

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. W Mysłowicach obchody rozpoczęto uroczystą mszą za Ojczyznę odprawioną w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.

Po mszy przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, kombatanckich, młodzieży, mieszkańcy złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach podczas uroczystości reprezentowali: Sylwia Romaniuk, Jerzy Romaniuk, Anna Wieczorek i Jan Matlachowski.

W godzinach popołudniowych, przy w miarę dobrej pogodzie, mieszkańcy spędzili aktywnie czas na festynach i okolicznościowych spotkaniach.

Tekst: Sylwia Romaniuk

Zdjęcia: Jan Matlachowski, UM Mysłowice

 

 


W dniach 23-27.10.2022r członkowie Koła nr 27 SEiRP w Mysłowicach kol. Andrzej Makowski, Jerzy Romaniuk i członek wspierajacy Bożenna Lewkowska na zaproszenie europosła Jana Olbrychta przebywali w Brukseli. Po długiej podróży jeszcze w dniu przyjazdu 24.10 br udaliśmy się na zwiedzanie miasta gdzie podziwialiśmy tzw. „Duży Plac „ ( brukselski Rynek ) oraz okalające go wąskie uliczki pełne sklepów i restauracji. Następnego dnia 25.10 br w towarzystwie europosła J. Olbrychta zwiedziliśmy budynki Parlamentu Europejskiego dowiadując się na miejscu jak wygląda praca europosłów, ich biura, sala posiedzeń. Spotkaliśmy również innych parlamentarzystów reprezentujących nas w Europarlamencie oraz zwiedziliśmy Muzeum jego historii czy Plac Leopolda. Wieczorowa porą po posiłku ponownie udaliśmy się m.in. na wspomniany „ Duży Plac” gdzie iluminacje świetlne pokazywały całe jego piękno z brukselskim ratuszem na czele. W drodze powrotnej do Polski zwiedziliśmy niemiecką Kolonię położoną nad rzeką Ren. Zwiedziliśmy tam slynną Katedrę , którą wg żródeł budowano z przerwami 600 lat a dwie jej wieże mają 150 metrów wysokości. Byliśmy także w Muzeum Piwa i Muzeum Perfum Kolońskich.

Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy z tej niesamowitej wizyty.

 

Opracował: Makowski Andrzej

 


Obchody Święta Niepodległości w Mysłowicach

 

11 listopada b. r. w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Mysłowicach odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W godzinach rannych delegacje złożyły kwiaty w Powstańczej Strefie Pamięci przy tablicach upamiętniających powstańców śląskich, górników poległych w czasie I powstania śląskiego, które rozpoczęło się w Mysłowicach. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem prymasa, kardynała Augusta Hlonda.

O godz. 9.30 w kościele p. w. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach – Brzęczkowicach została odprawiona uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem władz miasta, organizacji pozarządowych, pocztów sztandarowych i licznie przybyłych mieszkańców.

W uroczystościach – jak co roku - uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych reprezentująca Zarząd Wojewódzki w Katowicach oraz Zarząd Koła Nr 27 w Mysłowicach.

O godz. 11.00 na Promenadzie w Mysłowicach odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, którą Mysłowice otrzymały w ramach projektu rządowego „Pod biało – czerwoną”. Celem tego projektu jest uhonorowanie poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny oraz upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

Po oficjalnych uroczystościach w mieście odbyły się festyny, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta i nie tylko.

 

Tekst: Alina Skowron

Zdjęcia: organizatorzy uroczystości

 


Uroczystości państwowe w Sosnowcu

 

13 listopada 2022 roku pod auspicjami Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Biskupa Sosnowieckiego w Sosnowcu odbyły się uroczystości upamiętniające sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy służb mundurowych, urzędników sądów i prokuratur, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, Niepodległej Ojczyźnie i Społeczeństwu. Pełnili oni służbę w Zagłębiu Dąbrowskim i na Górnym Śląsku w okresie II Rzeczypospolitej. Służąc Ojczyźnie, polegli w latach 1939 – 1945 w walkach z niemieckim i sowieckim okupantem, bądź zostali zamordowani w niemieckich obozach i sowieckich łagrach.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia N.M.P. w Sosnowcu, której przewodniczył Biskup Sosnowiecki.

Po mszy na Placu Katedralnym osłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową ku czci poległych i zamordowanych w służbie Ojczyźnie.

 

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej; posłowie; sędziowie i prokuratorzy z woj. śląskiego; przedstawiciele służb mundurowych, w tym m. in. Komendant Główny i Komendant Wojewódzki Policji; władze samorządowe miasta Sosnowca oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Oprawę uroczystości stanowiły poczty sztandarowe, kompania honorowa Służby Więziennej, orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach podczas uroczystości reprezentował prezes Zarządu, Mieczysław Skowron.

 

Tekst : Alina Skowron

Zdjęcia: Mieczysław Skowron

 


VIII SESJA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW

 

7 listopada 2022 r. w Sali Posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej odbyła się VIII sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS). To była merytoryczna i rzetelna dyskusja w sprawach najważniejszych dla polskich seniorów. W obradach uczestniczyło kilkuset delegatów z całego kraju, zaś sesję otworzyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła, że delegaci w Sejmie reprezentują bardzo różne środowiska, zawody, poglądy, wartości, ale co łączy wszystkich seniorów, to przede wszystkim ogromne bogactwo doświadczenia życiowego, z którego powinny czerpać młode pokolenia, obecne i następne. Pani marszałek stwierdziła również, że ostatnie dwa lata to okres wielkich doświadczeń – najpierw pandemia, która wielu starszych, schorowanych ludzi zamknęła w domach. Kolejnym kataklizmem, jak stwierdziła, jest wojna na Ukrainie, w czasie której wielu naszych obywateli, w tym seniorów udzieliło pomocy Ukraińcom.

 

Następnie głos zabrała Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, podkreślając, że rząd stara się budować politykę senioralną na dwóch filarach, tj. wsparcia finansowego i wsparcia aktywności ludzi starszych.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski wskazał na negatywne prognozy demograficzne. Przewiduje się, że w 2050 roku odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia będzie wynosił około 40 procent. Ponad blisko 70 procent ludności w wieku 60 lat jest dotknięte wielochorobowością. Biorąc pod uwagę powyższe, jak stwierdził minister, wydatki na zdrowie będą rosły fundamentalnie, do poziomu 7 procent PKB w 2027 roku. To jednak poziom minimalny , jak zaznaczył minister.

W obradach wzięła również udział poseł Joanna Borowiak, przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej. Sejm reprezentowała również Agnieszka Kaczmarska, szefowa kancelarii.

 

W ramach obrad OPS przedstawione zostało sprawozdanie z działalności w III kadencji. Po akcie uroczystego ślubowaniu delegatów, dokonano wyboru siedmioosobowego Prezydium OPS IV kadencji, do którego wybrany został Zdzisław Czarnecki, były przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych , były prezes Zarządu Głównego SEiRP.

 

Delegaci przyjęli również deklarację programową VIII sesji na IV kadencję , na lata 2022 – 2025.

 

Obywatelski Parlament Seniorów to inicjatywa społeczna największych organizacji i środowisk senioralnych w Polsce: Uniwersytetów III Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Rad Seniorów i innych organizacji senioralnych, w tym związków emerytów i rencistów wszystkich służb mundurowych oraz osób niepełnosprawnych.

 

Środowisko emerytów i rencistów policyjnych woj. śląskiego reprezentowali delegaci: Mieczysław Skowron, Alina Skowron i Andrzej Makowski.

 

 

Tekst: Alina Skowron

Zdjęcia: Biuro OPS

 

 


W 19. rocznicę tragicznej śmierci policjanta sierżanta Grzegorza Załogi… .

 

7 sierpnia 2022 roku w Będzinie odbyły się uroczystości poświęcone tragicznie zmarłemu na służbie policjantowi, sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Pierwsza część uroczystości odbyła się przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, gdzie przy obelisku z tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Następnie w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Będzinie w asyście sztandarów i kompani honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczysta msza w intencji Ś. p. sierż. Grzegorza Załogi oraz wszystkich policjantów, którzy zginęli na służbie. Uroczystej mszy przewodniczył ks. dr Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej, który od 11 lat jest Diecezjalnym Duszpasterzem Policji.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, że 19 lat temu z 9 na 10 sierpnia na trzeciej zmianie rozpoczął służbę sierż. Grzegorz Załoga, policjant służby patrolowo – interwencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Była to jego ostatnia służba przed urlopem. Niestety, służby nie dokończył, urlopu nie rozpoczął. Około godziny 23-ej zgodnie z dyspozycją dyżurnego KPP w Będzinie udał się wraz z kolegą radiowozem na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie sprawcy mieli dokonać napadu rabunkowego. Po zasięgnięciu informacji od pokrzywdzonego niezwłocznie udali się w pościg za sprawcami. Po krótkim czasie zlokalizowali uciekających dwóch sprawców, którzy w ciemności, w trudnym terenie rozbiegli się w różnych kierunkach. Sierżant Grzegorz Załoga pobiegł za jednym z uciekających przez nieużytki. Praktycznie nie widział uciekającego, słyszał jedynie szum i szelest porastającego teren różnego zielska.

W pewnym momencie z kierunku uciekającego padł strzał. Sierż. Grzegorz Załoga trafiony kulą w głowę zginął na miejscu. Pozostawił w rozpaczy najbliższych, przyjaciół, kolegów ze służby. To tragiczne wydarzenie odbiło się echem w kraju i zagranicą. Młody człowiek, wzorowy policjant poświęcił Ojczyźnie wszystko co miał, rotę policyjnego ślubowania wypełnił do końca.

Cześć Jego Pamięci!

 

Uroczystości ku czci Ś.p. sierż. Grzegorza Załogi i innych policjantów, którzy oddali życie podczas służby, organizowane przez miejscową Policję i Kościół odbywają się każdego roku w Będzinie. W tym roku w uroczystości oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów ze służby, licznie przybyłych mieszkańców Będzina udział wzięli m.in. parlamentarzyści; władze samorządowe miasta Będzina i powiatu będzińskiego; nadinspektor Paweł Dobrodziej, zastępca Komendanta Głównego Policji; przedstawiciele KWP w Katowicach i we Wrocławiu; komendanci miejscy i powiatowi Policji, nadinspektor w stanie spoczynku Kazimierz Szwajcowski, były zastępca komendanta głównego Policji oraz byli komendanci Policji powiatu będzińskiego, w tym inspektor Policji w st. spocz. Mieczysław Skowron, ówczesny przełożony sierż. Grzegorza Załogi.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

 


Święto ławników w Katowicach

 

Z okazji Dnia Ławnika, 15 czerwca 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się uroczyste spotkanie ławników, w tym członków Rady Ławniczej przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz samorządów z woj. śląskiego.

Zebrani wysłuchali wykładu na temat roli ławnika – sędziego społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Następnie prezes Sądu Okręgowego w Katowicach, sędzia pani Agata Stankiewicz - Rataj przy udziale przewodniczącego Rady Ławniczej, pana Krystiana Janiszewskiego wręczyła dyplomy ławnikom, pełniącym nieprzerwanie swoje obowiązki co najmniej piątą kadencję.

Spotkanie uświetnił występ orkiestry reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, co niewątpliwie wywarło spore wrażenie wśród uczestników uroczystości.

Podczas uroczystego spotkania nie zabrakło ławników z Mysłowic, w tym Sylwii Romaniuk oraz Mieczysława Skowrona i Jarosława Stopy, członków Rady Ławniczej.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

 


KONFERENCJA REGIONALNA ŚLĄSKIEJ DELEGATURY OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW W KATOWICACH

 

 

26 maja 2022 roku na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona ocenie dokonań Obywatelskiego Parlamentu Seniorów na poziomie ogólnopolskim i regionalnym oraz sformułowaniu planów na przyszłość.

Obecna na konferencji przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, pani Krystyna Lewkowicz przedstawiła informację i dokonała prezentacji nt. Centrum Dialogu i Integracji Społecznej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Wskazała na szanse

i zagrożenia.

Podczas dyskusji znaczną część czasu poświęcono przygotowaniom do zakończenia obecnej , trzeciej kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz rozpoczęcia kolejnej kadencji, co zapewne nastąpi na początku października 2022 r., najprawdopodobniej w sali posiedzeń Sejmu RP.

Podczas konferencji środowisko seniorów z Mysłowic jako delegaci do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów reprezentowali: Mieczysław Skowron, przedstawiciel środowiska seniorów policyjnych woj. śląskiego i Jan Dziedzic, wiceprzewodniczący Śląskiej Rady ds. Seniorów, oraz gościnnie Danuta Chycka i Andrzej Makowski z Mysłowickiej Rady Seniorów.

Na zakończenie konferencji po wspólnym obiedzie jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu duetu śpiewaczego „Romantica”.

Reasumując, seniorzy spędzili czas tego dnia pożytecznie i zarazem przyjemnie.

 

Tekst i zdjęcia : Mieczysław Skowron

 

 


Obchody Święta Konstytucji 3. Maja w Mysłowicach

 

Od uroczystej mszy za Ojczyznę odprawionej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęły się uroczystości obchodów Święta Konstytucji 3. Maja w Mysłowicach.

Po mszy przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządowych, organizacji pozarządowych, kombatanckich, młodzież, mieszkańcy złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach podczas uroczystości reprezentowali: Mieczysław Skowron, Alina Skowron i Jerzy Romaniuk.

W godzinach popołudniowych, przy w miarę dobrej pogodzie, mieszkańcy spędzili aktywnie czas na festynach i okolicznościowych spotkaniach.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Andrzej Makowski

 


Obchody Święta Niepodległości w Mysłowicach

 

11 listopada, jak każdego roku, w Mysłowicach obchodzono Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę z udziałem licznych pocztów sztandarowych, po czym delegacje lokalnego samorządu, organizacji politycznych, organizacji pozarządowych złożyły kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra dęta KWK „Mysłowice – Wesoła”.

Podczas uroczystości nie zabrakło delegacji z Koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w składzie: Alina Skowron, Jerzy Romaniuk i Mieczysław Skowron.

 

Tekst i zdjęcie: Mieczysław Skowron

 


Ostatnie pożegnanie Kolegi Ś. P. Aleksandra Tarki

 

 

22 października 2021 roku w Mysłowicach pożegnaliśmy Kolegę Ś. P. Aleksandra Tarkę, który odszedł od nas na tzw. „wieczną służbę”. Olek, bo tak się do Niego zwracaliśmy , żył pełnią życia, miał swoje pasje i zamiłowania. Nie tak dawno wraz z małżonką obchodził jubileusz 50.lecia związku małżeńskiego, a kilka miesięcy temu jubileusz 80.lecia. Od samego początku powołania do życia Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach był jego członkiem założycielem. Przez blisko 14 lat był sekretarzem w Zarządzie Koła, zawsze pracowity, rzetelny, odpowiedzialny. Jako pamiątka po Olku pozostanie kronika Koła, którą prowadził od momentu jego powstania. Za sumienną pracę na rzecz Stowarzyszenia był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, w tym odznaką Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Za wybitne osiągnięcia dla SEiRP”. Zawsze w przeddzień Wszystkich Świętych organizował odwiedziny grobów Ś. P. Koleżanek i Kolegów, a ich lokalizację na mysłowickich cmentarzach miał w przysłowiowym „jednym palcu”. Znienacka przyszła choroba, z którą zmagał się wraz rodziną. Do ostatnich dni swego życia wierzył, że pokona zdradliwą chorobę. Niestety stało się inaczej. Pozostawił żonę Zdzisławę, dwie córki, wnuka, grono przyjaciół, kolegów i znajomych.

W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszył sztandar Zarządu Oddziału Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach, którego asystę stanowili koledzy z Koła.

W tym miejscu warto przytoczyć słowa naszej laureatki nagrody Nobla:

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

 

Olku!

Ta ziemia była Ci matką i żywicielką. Teraz będzie miejscem Twojego ostatniego spoczynku.

A kwatera, grób przypomnieniem, że kiedyś byłeś i żyłeś wśród nas.

Nie zapomnimy o Tobie!

Odpoczywaj w pokoju!

Cześć Twojej Pamięci!

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

 

 


VII SESJA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW W WARSZAWIE

 

04 października 2021 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie z udziałem delegatów z całej Polski oraz zaproszonych gości odbyła się VII sesja plenarna Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Sesja odbyła się pod patronatem Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Motto VII sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów to „Seniorzy i przyszłość Polski”.

To jest symboliczne, a zarazem bogate w treści motto działania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Osoby starsze mają szczególne prawo i obowiązek aktywnej partycypacji w życiu społecznym, wyrażania opinii, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, budowania relacji międzypokoleniowych integrujących społeczność osób starszych. Podkreśla potencjał intelektualny i gospodarczy, ważną rolę osób starszych w rodzinie, społeczeństwie, w kształtowaniu polityki senioralnej i ich wpływ na przyszłość kraju. To także grupa konsumentów, posiadająca siłę nabywczą ponad 145 miliardów złotych rocznie, tworzących specyficzną, lecz bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedzinę rynku zwaną „srebrną gospodarką”.

Obywatelski Parlament Seniorów stał się pierwszą, pionierską, oddolną próbą zbudowania instytucji będącej rzecznikiem interesów rosnącej populacji osób starszych, konsultantem / doradcą organów państwa w realizacji polityki senioralnej oraz bezpośrednim strażnikiem / ewaluatorem tej polityki.

 

Obrady rozpoczął i przywitał zebranych Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu. Obrady prowadziła przewodnicząca parlamentu seniorów, pani Krystyna Lewkowicz.

 

Wśród zaproszonych gości byli m. in.: poseł Małgorzata Kidawa – Błońska, wicemarszałek Sejmu; senator Krzysztof Kwiatkowski, wicemarszałek Senatu; poseł Michał Szczerba, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku;

poseł Bożena Żelazowska, przedstawicielka PSL; prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich; prof. Andrzej Horban, przewodniczący Rady Medycznej ds. COVID – 19 przy Prezesie Rady Ministrów; Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta; prof. Piotr Błędowski, dziekan Kolegium Ekonomiczno – Społecznego Szkoły Głównej Handlowej; wiceprezes Związku Powiatów Polskich;

 

Akredytację na obrady VI sesji parlamentu seniorów jako delegaci otrzymali przedstawiciele miasta Mysłowice tj. Bożenna Lewkowska i Jan Dziedzic - członkowie Mysłowickiej Rady Seniorów oraz Mieczysław Skowron, członek Mysłowickiej Rady Seniorów i zarazem przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych woj. śląskiego, który od 2016 r. jednoosobowo reprezentuje śląskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w parlamencie.

 

Zdalnie, za pośrednictwem telebimu, przemówił do delegatów marszałek Senatu RP, prof. Tomasz Grodzki, który dokonał uroczystego otwarcia obrad.

Witajcie znów w domu” – mówił marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, otwierając VII sesję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. „Senat to swego rodzaju rada starszych, jest zatem miejscem, w którym Obywatelski Parlament Seniorów powinien czuć się jak u siebie” – dodał. Zapewnił, ze kolejne obrady parlamentu seniorów będą mogły odbywać się w siedzibie Senatu

Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że seniorzy mogą zaoferować ojczyźnie swoją energię, mądrość, doświadczenie i coś, co pozwala spojrzeć inaczej na rzeczywistość,

- 2 -

z pewnego dystansu, a jednocześnie służyć swoją wiedzą i mądrością innym pokoleniom, władzom tego kraju, naszym dzieciom i wnukom. „To bezcenny kapitał (..) Mądra władza powinna wykorzystać tę energię i doświadczenie” – zaznaczył. „Wasze pomysły postaramy się przekuwać w inicjatywy ustawodawcze”– zapewnił marszałek Senatu.

 

Dziękując marszałkowi Senatu za objęcie patronatem ruchu senioralnego w Polsce i możliwość zorganizowania kolejny raz obrad parlamentu seniorów w Senacie, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podkreśliła, że izba wyższa parlamentu to właściwe miejsce na debatę z seniorami o seniorach. „Czujemy się współodpowiedzialni za losy naszego kraju, za warunki w jakich żyją nasze dzieci i wnuki, a także za sposób wychowywania przyszłych pokoleń” – mówiła.

 

Zdalnie, za pośrednictwem telebimu, przemówił Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy, wyrażając zadowolenie, że obrady seniorów znów wróciły na Wiejską. Życzył delegatom i zaproszonym gościom owocnych obrad.

 

„Polityka senioralna nie może być tworzona bez udziału seniorów” – podkreślił poseł Michał Szczerba. Zapowiedział, że zespół przygotuje nowelizację ustawy o osobach starszych. Wyraził ubolewanie, że dotychczas nie udało się powołać pełnomocnika ds. osób starszych. Od stycznia b. r. w parlamencie jest projekt dookreślający funkcjonowanie rad seniorów. Nie ma określonych ram funkcjonowania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Tego rodzaju modelowe zapisy muszą powstać. Jeżeli powstaną ku temu warunki, to seniorzy muszą nad tym czuwać, by powstał optymalny dokument. Poseł Michał Szczerba wskazał, że w sprawie Narodowego Planu Alzheimerowskiego nic się nie dzieje. To bardzo istotne wyzwanie dla Rządu Polskiego, wobec realnego zjawiska starzenia się społeczeństwa i tym samym lawinowo rosnącej liczby osób cierpiących z powodu chorób neurodegeneracyjnych, związanych z wiekiem.

 

O bezpieczeństwie zdrowotnym seniorów w dobie pandemii mówił Grzegorz Błażewicz, zastępca rzecznika praw pacjenta. Wśród problemów zgłaszanych przez środowiska senioralne wymienił m. in. wydłużone kolejki do lekarzy, brak pogłębionej diagnostyki i koordynacji specjalistów w leczeniu osób starszych, trudności w dostępie do opieki geriatrycznej, poziom standardów w zakładach opieki, odmowy zapewnienia transportu medycznego. Za konieczne uznał dostęp do standardów klinicznej terapii, lepszy nadzór nad jakością opieki społecznej i medycznej nad seniorami, a w związku z pandemią – opracowanie nowych procedur obsługi starszych pacjentów w placówkach medycznych.

 

Przedstawiając społeczne aspekty życia seniorów w dobie pandemii, prof. Piotr Błędowski powiedział, że pandemia wyostrzyła spojrzenie na sytuację seniorów. Ujawniła też różnice, wynikające ze stanu gospodarstw domowych, wykształcenia, dostępu do urządzeń komunikacji elektronicznej, w wielu przypadkach spowodowały wykluczenie osób starszych w tym trudnym czasie. Z przeprowadzonych badań w SGH wynika, że największe widoczne problemy to lęk, poczucie zagrożenia i izolacja, samotność, utrudniony dostęp do usług społecznych i medycznych. Profesor Piotr Błędowski jako drogę rozwiązania problemów wskazał m. in. konieczność rozbudowy infrastruktury społecznej i systemu świadczeń środowiskowych. Należy stworzyć ramy prawne, by usługi były dostępne, bo inaczej będziemy mieli pieniądze i nie będziemy wiedzieć, co z nimi zrobić. Potrzebny jest więc rynek usług z prawdziwego zdarzenia. Profesor wskazał na istnienie szeregu ryzyk.

 

- 3 -

Istnieje silna potrzeba opracowania polityki senioralnej. Obywatelski Parlament Seniorów winien podkreślać opracowanie jednej polityki senioralnej. Należy także ograniczać nierówności w dostępie do usług zdrowotnych. Mając podobne potrzeby, mamy różne możliwości wynikające z ograniczeń społecznych, ekonomicznych itp.

Prof. Andrzej Horban, wskazał na zagrożenia wynikające z powodu COVID – 19. Stwierdził, że w przypadku osób w wieku 70 lat i wzwyż, na Covid – 19 zmarło 40 % tych osób. Na przyszłość rokowania w grupie osób starszych są pozytywne, bo te osoby się zaszczepiły. 30 lat temu osoby starsze stanowiły tylko 10 % ludności, dzisiaj ponad 2 razy tyle. Na koniec Profesor powiedział, że epidemie były i będą, zaapelował by szczepić się, bo to ratuje życie.

Prof. Marcin Wiącek, Rzecznika Praw Obywatelskich zadeklarował pełną współpracę i obecność na kolejnych posiedzenia Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Zaakcentował ochronę godności osób starszych, która powinna być zagwarantowana. To rekomendacja Rady Europy. Taki raport znajduje się na stronie internetowej RPO i warto się z nim zapoznać. Istnieje obowiązek pomocy osobom najsłabszym. Problemy osób starszych bardzo uwidoczniły się w okresie izolacji związanej z pandemią. Osób chorych na Alzheimera niewątpliwie przybędzie. Będzie potrzeba niesienia pomocy osobom chorym przy wsparciu rodziny, służby zdrowia, opiekunów. Na koniec Profesor dodał, że wszyscy jesteśmy winni seniorom szacunek i wsparcie. To priorytet w sprawowaniu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Delegaci - reprezentanci parlamentu seniorów z różnych części kraju przedstawiali własne doświadczenia i problemy. Z uwagi na ograniczenia czasowe nie wszyscy mogli się wypowiedzieć. Będzie to możliwe na najbliższej konferencji, która ma być zorganizowana.

 

W poczuciu odpowiedzialności za zdrowie polskich seniorów szczególnie dotkniętych w okresie pandemii, przywrócenia ich pełnego udziału w życiu społecznym, w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a także aktywności ich organizacji, delegaci na VII sesję plenarną przyjęli Deklarację Programową, którą przyjmują do realizacji i kierują do władz publicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

W przyjętej deklaracji programowej uczestnicy VII sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podkreślili, że blisko 9-milionowa społeczność osób starszych ma szczególne prawo i obowiązek aktywnej partycypacji, w życiu społecznym, wyrażania poglądów oraz prowadzenia dialogu z władzami publicznymi, współtworzenia prawa, polityki senioralnej, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz budowania relacji międzypokoleniowych. Potencjał intelektualny, ekonomiczny, wytwórczy, a także wyborczy osób starszych to ogromny kapitał społeczny, który polscy seniorzy oferują społeczeństwu, rodzinie , krajowi.

Uzasadnia on oczekiwanie szacunku oraz zapewnienia godnego życia, właściwej opieki medycznej i socjalnej oraz szeroko definiowanego bezpieczeństwa.

Obywatelski Parlament Seniorów apeluje, aby sprawy osób starszych stały się jednym z priorytetów działań każdego rządu, władz samorządowych, wszystkich instytucji i organizacji senioralnych. Wymaga to jednak spójnej koncepcji i odpowiednich środków, przede wszystkim finansowych.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron ( delegat na VII sesję plenarną Obywatelskiego Parlamentu

Seniorów

 


Posiedzenie Śląskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

 

31 sierpnia 2021 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyły się obrady Śląskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Organizatorami konferencji byli: Zuzanna Geike, przewodnicząca Delegatury; Mieczysław Skowron, sekretarz Delegatury oraz Jan Dziedzic, wiceprzewodniczący Śląskiej Rady ds. Seniorów. Nieocenioną pomocą wykazała się Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie.

 

W konferencji udział wzięli delegacji OPS z całego województwa śląskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Śląskiej Rady ds. Seniorów.

 

Delegaci z udziałem zaproszonych gości dyskutowali na temat sytuacji seniorów w regionie, kraju, ich aktywności w różnych dziedzinach życia oraz na temat przygotowań do VII Sesji Plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, która odbędzie się 4 października b. r. w Senacie RP.

 

Po części oficjalnej wystąpił wspaniały duet śpiewaczy „Romantica”, który uświetnił całe spotkanie. Seniorzy świetnie się bawili. Zarówno podczas jak i po obiedzie w gościnnym Muzeum Śląskim dyskusji, wspomnień było co niemiara.

Można powiedzieć, że seniorzy po trudach pandemii powrócili do normalności.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Alina Skowron

 


W 18. rocznicę śmierci sierżanta Grzegorza Załogi… .

 

1 sierpnia 2021 roku w Będzinie odbyły się uroczystości poświęcona tragicznie zmarłemu na służbie sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Pierwsza część uroczystości miała charakter świecki przed budynkiem Komendy Powiatowej Policji w Będzinie przy ul. Gen. Bema 1, gdzie przy obelisku z tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Zaraz potem w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Będzinie odbyła się tradycyjna, uroczysta msza w intencji Ś. p. sierż. Grzegorza Załogi oraz wszystkich policjantów, którzy zginęli na służbie.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, że 18 lat temu z 9 na 10 sierpnia na trzeciej zmianie rozpoczął służbę sierż. Grzegorz Załoga, policjant służby patrolowo – interwencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Była to jego ostatnia służba przed urlopem. Niestety, służby nie dokończył, urlopu nie rozpoczął. Około godziny 23-ej zgodnie z dyspozycją dyżurnego KPP w Będzinie udał się wraz z kolegą radiowozem na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie sprawcy mieli dokonać napadu rabunkowego. Po zasięgnięciu informacji od pokrzywdzonego niezwłocznie udali się w pościg za sprawcami. Po krótkim czasie zlokalizowali uciekających dwóch sprawców, którzy w ciemności, w trudnym terenie rozbiegli się w różnych kierunkach. Sierżant Grzegorz Załoga pobiegł za jednym z uciekających przez nieużytki. Praktycznie nie widział uciekającego, słyszał jedynie szum i szelest porastającego teren różnego zielska.

W pewnym momencie z kierunku uciekającego padł strzał. Sierż. Grzegorz Załoga trafiony kulą w głowę zginął na miejscu. Pozostawił w rozpaczy najbliższych, przyjaciół, kolegów ze służby. To tragiczne wydarzenie odbiło się echem w kraju i zagranicą. Młody człowiek, wzorowy policjant poświęcił Ojczyźnie wszystko co miał… . Cześć Jego Pamięci!

 

Uroczystości ku czci Ś.p. sierż. Grzegorza Załogi i innych policjantów, którzy oddali życie podczas służby, organizowane przez miejscową Policję i Kościół odbywają się każdego roku w Będzinie. W tym roku w uroczystości oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów ze służby, licznie przybyłych mieszkańców Będzina udział wzięli m.in. parlamentarzyści; władze samorządowe miasta Będzina i powiatu będzińskiego; inspektor Dominik Łączyk, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach; komendanci miejscy i powiatowi Policji, nadinspektor w stanie spoczynku Kazimierz Szwajcowski, były zastępca komendanta głównego Policji oraz byli komendanci Policji powiatu będzińskiego, w tym inspektor w st. spocz. Mieczysław Skowron, ówczesny przełożony sierż. Grzegorza Załogi.

Obecna była kompania honorowa KWP w Katowicach oraz poczty sztandarowe.

Emerytów i rencistów policyjnych reprezentowali, jak zawsze, Alina i Mieczysław Skowronowie.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

 

 


Z życzeniami u Jubilata

 

Przedstawiciele Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach 21 maja 2021 roku odwiedzili w miejscu zamieszkania Jubilata, Kolegę Aleksandra Tarkę, który skończył niedawno 80 lat.

Zacny Jubilat przed 13. laty był członkiem – założycielem Stowarzyszenia w Mysłowicach. Nieprzerwanie pełni funkcję sekretarza Zarządu Stowarzyszenia, a ponadto prowadzi kronikę Koła.

Spotkanie miało indywidualny, kameralny charakter, w którym oprócz rodziny Jubilata uczestniczyli: Mieczysław Skowron, prezes Zarządu Stowarzyszenia w Mysłowicach wraz małżonką Aliną, Sylwia Romaniuk, sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia w Katowicach wraz z mężem Jerzym, Andrzej Makowski, pierwszy wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia w Mysłowicach. Z powodu przyczyn związanych z pandemią zrezygnowano z uroczystego spotkania z udziałem członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości.

Podczas spotkania złożono Jubilatowi życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności na dalsze lata życia, miłości ze strony Najbliższych, szacunku ze strony przyjaciół oraz nadziei na lepsze jutro.

Jubilatowi wręczono upominki oraz dodatkowo uhonorowano pamiątkowym dyplomem.

Spotkanie to było okazją do wspomnień oraz rozmów na bieżące tematy nurtujące seniorów, w tym ewentualnych oczekiwań z ich strony kierowanych do Zarządu Stowarzyszenia.

Jubilat i jego zacna Rodzina podjęli gości tym, co mieli najlepsze w domu.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron ( prezes Zarządu Stowarzyszenia w Mysłowicach )

Zdjęcie: Justyna Tarka

 

 

 


Święto Policji 2021 w Mysłowicach

 

W lipcu, jak co roku, policjanci obchodzili swoje święto, które formalnie przypada na dzień 24 lipca.

14 lipca w sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji w Mysłowicach. Były to obchody 102. rocznicy powstania Policji Państwowej. Z uwagi na obostrzenia związane z epidemią uroczystość odbyła się w ograniczonym składzie. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, miejscowej prokuratury, kierownictwo mysłowickiej komendy, Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów oraz policjanci i pracownicy cywilni mysłowickiej komendy. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych – Koło Nr 27 w Mysłowicach reprezentowała Kol. Sylwia Romaniuk, wiceprezes Zarządu Koła.

 

Po złożeniu meldunku Komendantowi Miejskiemu Policji, podinspektorowi Dariuszowi Koniakowi przez dowódcę uroczystości i odtworzeniu hymnu państwowego, chwilą ciszy uczczono śmierć zastrzelonego na służbie aspiranta Michała Kędzierskiego z Raciborza oraz wszystkich policjantów poległych na służbie. Odegrany został sygnał „Śpij kolego”.

 

Komendant Miejski Policji w Mysłowicach w swoim wystąpieniu podkreślił wagę obchodzonego święta, podziękował swoim podwładnym za trud pełnionej służby, zaangażowanie i poświęcenie w trudnym czasie pandemii. Podziękowania za współpracę i wspieranie mysłowickiej policji popłynęły od zaproszonych gości, którzy zamiast kwiatów wręczyli Komendantowi artykuły i przybory szkolne z przeznaczeniem dla dzieci z miejscowego Domu Dziecka.

 

Kol. Sylwia Romaniuk w imieniu Zarządu Koła podziękowała za współpracę, wręczając Komendantowi Miejskiemu Policji, podinspektorowi Dariuszowi Koniakowi okolicznościowy list gratulacyjny. Ponadto udekorowała Komendanta Honorową Odznaką Zarządu Oddziału Wojewódzkiego.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: KMP Mysłowice

 

 

 

 


 

Uroczyste posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach

 

 

28 lipca 2021 roku w obiektach KWP w Katowicach odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych (ZOW SEiRP) . Spośród zaproszonych gości na posiedzenie przybyli m. in. nadinspektor Roman Rabsztyn, Komendant Wojewódzki Policji; Alina Nowak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego; podinsp. Krzysztof Szala, przewodniczący Komisji Socjalnej KWP; aspirant sztab. Michał Szczęśniak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

 

Posiedzenie ZOW SEiRP w Katowicach było okazją do wyróżnienia zasłużonych dla Stowarzyszenia członków, a także osób wspierających Stowarzyszenie.

Wśród osób wyróżnionych byli m. in. nadinspektor Roman Rabsztyn, odznaczony Honorową Odznaką ZOW SEiRP; Sylwia Romaniuk, sekretarz ZOW SEiRP i zarazem wiceprezes Zarządu Koła Nr 27 w Mysłowicach, odznaczona Srebrną Odznaką Za Zasługi dla Woj. Śląskiego; Mieczysław Skowron, prezes Koła Nr 27 w Mysłowicach, odznaczony Medalem XXX. Lecia NSZZ Policjantów.

Na wniosek Zarządu Koła Nr 27 w Mysłowicach, odznaką Zarządu Głównego Za Zasługi dla SEiRP z dyplomem odznaczony został aspirant sztab. Michał Szczęśniak.

 

Po uroczystej części posiedzenia odbyło się posiedzenie robocze, podczas którego podsumowano pracę za 2020 rok, wytyczono realne plany do realizacji w bieżącym i częściowo w 2022 roku.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Ewa Stec i Mieczysław Skowron

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Stowarzyszenie „Obywatelski Parlament Seniorów”

 

W dniu 5 lipca 2021 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie grono założycieli składające się z 23 delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, kierując się koniecznością uzyskania osobowości prawnej przez organizację społeczną, jaką jest Obywatelski Parlament Seniorów powołało do życia Stowarzyszenie pod nazwą Obywatelski Parlament Seniorów. Przyjęto projekt statutu, wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia.

Wśród członków założycieli było czworo przedstawicieli z województwa śląskiego, w tym Mieczysław Skowron, reprezentujący w Parlamencie od kilku lat środowisko emerytów i rencistów policyjnych województwa śląskiego oraz Jan Dziedzic, reprezentujący Mysłowicką Radę Seniorów.

Posiadanie osobowości prawnej przez organizację przedstawicielstwa i rzecznictwa interesów 9. milionowej populacji osób starszych jest niezwykle ważne. Wydarzenie finalizujące to zadanie uznano w konsultacjach społecznych za niezwykle istotne i priorytetowe.

Warto zaznaczyć, że Obywatelski Parlament Seniorów angażuje się m. in. w prace na rzecz uzyskania najlepszych rozwiązań w przyszłej ustawie dotyczącej osób starszych.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcie: Prezydium OPS

 

 


 

 

 

 

Z życzeniami świąteczno-noworocznymi u Jubilatów

 

Przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach w okresie przedświątecznym odwiedzili Jubilatów, członków Stowarzyszenia. Spotkania miały  indywidualny, kameralny charakter. Tym razem z przyczyn związanych z pandemią zrezygnowano z uroczystego spotkania z udziałem członków i sympatyków Stowarzyszenia oraz zaproszonych gości.

Podczas spotkań złożono Jubilatom życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności na dalsze lata życia , nadziei na lepsze jutro. Życzenia jubileuszowe przeplatały się  z życzeniami świąteczno- noworocznymi, co w tym okresie zrozumiałe.

Jubilatom wręczono upominki. Jedną z dostojnych Jubilatek, Panią Teresę dodatkowo uhonorowano pamiątkowym dyplomem i wręczono bukiet róż.

Spotkania te były okazją do wspomnień oraz do rozmów na bieżące tematy nurtujące seniorów, w tym ewentualnych oczekiwań z ich strony do Zarządu Stowarzyszenia.

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron / prezes Zarządu Stowarzyszenia w Mysłowicach /

 


VI SESJA OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW W WARSZAWIE

 

 

01 października 2020 r. w Senacie RP w Warszawie z udziałem delegatów z całej Polski oraz zaproszonych gości odbyła się VI Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Tematem VI sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów „Seniorzy i przyszłość Polski” była sytuacja osób starszych w Polsce z uwzględnieniem aspektów medycznych, społecznych i ekonomicznych.

Obrady prowadziła przewodnicząca parlamentu seniorów, pani Krystyna Lewkowicz.

 

Wśród zaproszonych gości byli m. in.: Małgorzata Kidawa – Błońska, wicemarszałek Sejmu; Krzysztof Kwiatkowski, wicemarszałek Senatu; Michał Szczerba, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku; Władysław Kosiniak – Kamysz, poseł na Sejm RP; Beata Małecka – Libera, senator RP; Rafał Trzaskowski, prezydent m. st. Warszawy; prof. dr hab. Piotr Błędowski, dziekan Szkoły Głównej Handlowej, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego; Grzegorz Błażewicz, zastępca rzecznika praw pacjenta.

 

Akredytację na obrady VI sesji parlamentu seniorów otrzymali przedstawiciele miasta

Mysłowic tj. Jan Dziedzic, członek Mysłowickiej Rady Seniorów oraz Mieczysław Skowron, członek Mysłowickiej Rady Seniorów i zarazem przedstawiciel

Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych woj. śląskiego.

 

Witajcie w domu” – mówił marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, otwierając w Senacie VI sesję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. „Senat to swego rodzaju rada starszych, jest zatem miejscem, w którym Obywatelski Parlament Seniorów powinien czuć się jak u siebie” – dodał. Zapewnił, ze kolejne obrady parlamentu seniorów będą mogły odbywać się w siedzibie Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że seniorzy mogą zaoferować ojczyźnie swoją energię, mądrość, doświadczenie i coś, co pozwala spojrzeć inaczej na rzeczywistość, z pewnego dystansu, a jednocześnie służyć swoją wiedzą i mądrością innym pokoleniom, władzom tego kraju, naszym dzieciom i wnukom. „To bezcenny kapitał (..) Mądra władza powinna wykorzystać tę energię i doświadczenie” – zaznaczył. „Wasze pomysły postaramy się przekuwać w inicjatywy ustawodawcze”– zapewnił marszałek Senatu.

 

Dziękując marszałkowi Senatu za objęcie patronatem ruchu senioralnego w Polsce i możliwość zorganizowania obrad parlamentu seniorów w Senacie, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podkreśliła, że izba wyższa parlamentu to właściwe miejsce na debatę z seniorami o seniorach. „Czujemy się współodpowiedzialni za losy naszego kraju, za warunki w jakich żyją nasze dzieci i wnuki, a także za sposób wychowywania przyszłych pokoleń” – mówiła.

 

„Polityka senioralna nie może być tworzona bez udziału seniorów” – podkreślił poseł Michał Szczerba. Zapowiedział, że zespół przygotuje nowelizację ustawy o osobach starszych. Zaapelował również, aby w przyszłości zorganizować w Polsce obrady Europejskiego Parlamentu Seniorów.

 

O bezpieczeństwie zdrowotnym seniorów w dobie pandemii mówił zastępca rzecznika praw pacjenta. Wśród problemów zgłaszanych przez środowiska senioralne wymienił m. in. wydłużone kolejki do lekarzy, brak pogłębionej diagnostyki i koordynacji specjalistów w leczeniu osób starszych, trudności w dostępie do opieki geriatrycznej, poziom standardów w zakładach opieki, odmowy zapewnienia transportu medycznego. Za konieczne uznał lepszy nadzór nad jakością opieki społecznej i medycznej nad seniorami, a w związku z pandemią – opracowanie nowych procedur obsługi starszych pacjentów w placówkach medycznych.

 

Przedstawiając społeczne aspekty życia seniorów w dobie pandemii, prof. dr hab. Piotr Błędowski powiedział, że pandemia wyostrzyła spojrzenie na sytuację seniorów. Ujawniła też różnice, wynikające ze stanu gospodarstw domowych, wykształcenia, dostępu do urządzeń komunikacji elektronicznej, w wielu przypadkach spowodowały wykluczenie osób starszych w tym trudnym czasie. Z przeprowadzonych badań w SGH wynika, że największe widoczne problemy to lęk, poczucie zagrożenia i izolacja, samotność, utrudniony dostęp do usług społecznych i medycznych. Profesor Piotr Błędowski jako drogę rozwiązania problemów wskazał m. in. konieczność rozbudowy infrastruktury społecznej i systemu świadczeń środowiskowych.

 

Reprezentanci parlamentu seniorów z różnych części kraju przedstawiali własne doświadczenia i problemy, a wśród nich sprawy związane z bezpieczeństwem seniorów. Ta grupa społeczna była i jest narażona na szereg przestępstw, w szczególności oszustw, gdzie łupem oszustów pada gotówka, kosztowności oraz wyłudzenia z tytułu niekorzystnie zawartych umów i transakcji.

 

W przyjętej deklaracji programowej uczestnicy VI sesji plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów podkreślili, że blisko 9-milionowa społeczność osób starszych ma szczególne prawo i obowiązek aktywnej partycypacji, w życiu społecznym, wyrażania poglądów oraz prowadzenia dialogu z władzami publicznymi, współtworzenia prawa, polityki senioralnej, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz budowania relacji międzypokoleniowych. Potencjał intelektualny, ekonomiczny, wytwórczy, a także wyborczy osób starszych to ogromny kapitał społeczny, który polscy seniorzy oferują społeczeństwu, rodzinie , krajowi.

Uzasadnia on oczekiwanie szacunku oraz zapewnienia godnego życia, właściwej opieki medycznej i socjalnej oraz szeroko definiowanego bezpieczeństwa.

Obywatelski Parlament Seniorów apeluje, aby sprawy osób starszych stały się jednym z priorytetów działań każdego rządu, władz samorządowych, wszystkich instytucji i organizacji senioralnych. Wymaga to jednak spójnej koncepcji i odpowiednich środków, przede wszystkim finansowych.

Obywatelski Parlament Seniorów stwierdza, że sytuacja zdrowotna i społeczna osób starszych w okresie pandemii wyraźnie się pogorszyła. Odosobnienie, zamknięcie w domach, pozbawienie kontaktów, działań edukacyjnych i aktywizujących spowodowało spustoszenie w zdrowiu i kondycji psychicznej seniorów. Stosowanie przez służbę zdrowia w przeważającej większości zdalnego leczenia i teleporad, bez kontaktu lekarza z pacjentem oraz bieżących badań diagnostycznych i specjalistycznych, może doprowadzić do nasilenia chorób przewlekłych. Pierwszoplanowe zadania to przywrócenie podstawowej opieki zdrowotnej w tradycyjnej formie, pilne wdrożenie zmian dokonanych w ustawie dotyczących bezpłatnych leków dla seniorów 75+, a także priorytet w szczepieniu przeciw grypie, wdrożenie Narodowego Planu Alzheimerowskiego, utworzenie Narodowego Programu Zdrowia 60+.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron ( delegat na VI sesję OPS )

 

 

 

 

 

 

Z posłem Wojciechem Królem w cztery oczy... .

 

W dniu 4 kwietnia 2016 r. z inicjatywy Mieczysława Skowrona - prezesa koła nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach odbyło się spotkanie z Panem Wojciechem Królem, posłem na Sejm RP VIII kadencji. Miejscem spotkania było biuro poselskie a rozmowa dotyczyła problematyki seniorów oraz współpracy parlamentu i samorządów z organizacjami pozarządowymi.

Prezes Mieczysław Skowron poruszył szereg problemów nurtujących środowisko, w tym środowisko emerytów i rencistów policyjnych. Jednym z ważniejszych tematów, które zostały omówione były realne obawy naszych koleżanek i kolegów, związane z planowaniem prac nad zmianą ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym szeroko rozumianych służb mundurowych i ich rodzin.

Poseł Wojciech Król został poproszony o monitorowanie na forum parlamentu podjęcia ewentualnych prac nad niekorzystnymi zmianami w wyżej wymienionej ustawie, oraz o sygnalizowanie problemu zainteresowanemu środowisku.

Warto podkreślić, że Wojciech Król zanim został posłem pracował w samorządzie Mysłowic a także w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, gdzie dał sie poznać jako orędownik osób starszych - między innymi współtworzył Mysłowicką Radę Seniorów i Śląską Radę ds. Seniorów. Problemy środowiska były i nadal są mu bliskie, czego dowodem jest zaproszenie do Sejmu radnych Mysłowickiej Rady Seniorów w dniu 11 maja 2016 r.

Należy mieć nadzieję, że rozmowa i deklaracje posła pozytywnie przysłużą się  środowisku emerytów i rencistów policyjnych a współpraca na rzecz seniorów prowadzona będzie na bieżąco.

Tekst:      Zbigniew Ziomka na podstawie relacji Mieczysława Skowrona.

Zdjęcie:  Mieczysław Skowron / wykorzystano zbiory archiwalne/.


Wizyta w Sejmie RP i nie tylko… .

 

W dniu 11 maja 2016 roku  przedstawiciele Mysłowickiej Rady Seniorów oraz Rady Pożytku Publicznego w ramach jednodniowej wycieczki zwiedzili budynek Sejmu oraz inne symboliczne miejsca Warszawy. Wyjazd odbył się na zaproszenie Pana Wojciecha Króla posła na Sejm RP a wśród wycieczkowiczów byli Mieczysław Skowron i Andrzej Makowski, radni Mysłowickiej Rady Seniorów, a zarazem członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach.

Podczas pobytu w Sejmie była okazja do obejrzenia na żywo jego obrad, spotkania wielu osób z pierwszych stron gazet oraz wykonania pamiątkowych zdjęć. Dzięki informacjom przekazywanym przez posła oraz przedstawicielkę kancelarii Sejmu którzy przez cały czas towarzyszyli wycieczkowiczom, można było zobaczyć wszystkie miejsca ważne dla nas Polaków.  Każdy z uczestników wycieczki od Pana posła Króla otrzymał plan sali posiedzeń Sejmu  oraz Konstytucję RP z okolicznościową dedykacją.

W programie wycieczki było również zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego usytuowanego na XXX piętrze można było bardzo wyraźnie zaobserwować zmiany jakie zaszły w Warszawie w ostatnich latach.

Wszyscy byli pod wrażeniem tego co zobaczyli zwłaszcza, że dla niektórych uczestników był to pierwszy pobyt w stolicy. Możemy być dumni ze stolicy naszego kraju.

W imieniu wszystkich uczestników wycieczki pragnę skierować wyrazy podziękowania dla Pana Wojciecha Króla, posła na Sejm RP za zaproszenie do Sejmu oraz dla Pani Marzeny Karolczyk z Urzędu Miejskiego w Mysłowicach za organizację wycieczki.

Tekst: Mieczysław Skowron


W 13. rocznicę śmierci sierżanta Grzegorza Załogi… .

7 sierpnia 2016 roku w Będzinie odbyła się uroczystość poświęcona tragicznie zmarłemu na służbie  sierżantowi Grzegorzowi Załodze. Uroczystość miała charakter religijny.

13 lat temu z 9 na 10 sierpnia na trzeciej zmianie rozpoczął służbę sierż. Grzegorz Załoga, policjant służby patrolowo – interwencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Była to jego ostatnia służba przed urlopem. Niestety, służby nie dokończył, urlopu nie rozpoczął. Około godziny 23-ej zgodnie z dyspozycją dyżurnego KPP w Będzinie udał się wraz z kolegą radiowozem na interwencję do jednego z mieszkań, gdzie sprawcy mieli dokonać napadu rabunkowego. Po zasięgnięciu informacji od pokrzywdzonego niezwłocznie udali się w pościg za sprawcami. Po krótkim czasie zlokalizowali uciekających dwóch sprawców, którzy w ciemności, w trudnym terenie rozbiegli się w różnych kierunkach. Sierżant Grzegorz Załoga pobiegł za jednym z uciekających przez nieużytki. Praktycznie nie widział uciekającego, słyszał jedynie szum i szelest porastającego teren różnego zielska.

W pewnym momencie z kierunku uciekającego padł strzał. Sierż. Grzegorz Załoga trafiony kulą w głowę zginął na miejscu. Pozostawił w rozpaczy najbliższych, przyjaciół, kolegów ze służby. To tragiczne wydarzenie odbiło się echem w kraju i zagranicą. Młody człowiek, wzorowy policjant poświęcił Ojczyźnie wszystko co miał… . Cześć Jego Pamięci!

Uroczystości ku czci Ś.p. sierż. Grzegorza Załogi organizowane przez miejscową Policję i Kościół odbywają się każdego roku w Będzinie. W tym roku w uroczystości oprócz rodziny, przyjaciół, kolegów ze służby, licznie przybyłych mieszkańców Będzina udział wzięli m.in. nadinspektor dr Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji, parlamentarzyści, władze samorządowe miasta Będzina i powiatu będzińskiego, zastępca komendanta wojewódzkiego Policji, komendanci miejscy i powiatowi Policji, nadinspektor   w stanie spoczynku Kazimierz Szwajcowski, były zastępca komendanta głównego Policji oraz byli komendanci Policji powiatu będzińskiego.

Emerytów i rencistów policyjnych reprezentowali Alina i Mieczysław Skowronowie.

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Będzinie.

 


 

Inauguracja Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów II kadencji

3 października 2016 r.  w Warszawie po raz drugi zebrał się Obywatelski Parlament Seniorów (OPS). Organizacje senioralne i rady seniorów z całej Polski wybrały prezydium oraz 460 delegatów na trzyletnią II kadencję OPS. Sesja plenarna rozpoczynająca II kadencję OPS była najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a zarazem kontynuacją zainaugurowanej w sali posiedzeń Sejmu RP w dniu 1 października 2015 roku I kadencji OPS.

 

Powołanie w Polsce Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jest unikalną w świecie formą partycypacji seniorów w budowie społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z władzami publicznymi w zakresie tworzenia rozwiązań na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego życia osób starszych.

Ideą OPS jest neutralność polityczna i światopoglądowa oraz otwartość na merytoryczną współpracę z władzami publicznymi, w tym organami samorządu terytorialnego, a także partnerami społecznymi.

 

Celami Obywatelskiego Parlamentu Seniorów są: stałe monitorowanie sytuacji osób starszych w Polsce we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także poszukiwanie optymalnych rozwiązań problemów dotyczących osób starszych.

 

W inauguracyjnym posiedzeniu Obywatelskiego Parlamentu Seniorów II kadencji wzięli udział: prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, była premier RP Ewa Kopacz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz były minister Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz.

 

Delegatami do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów II kadencji z Mysłowic byli Jan Dziedzic i Antoni Lasota reprezentujący Mysłowicką Radę Seniorów oraz Mieczysław Skowron, przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa śląskiego.

Zbigniew Ziomka - na podstawie relacji Mieczysława Skowrona

Zdjęcia Mieczysław Skowron

 


Pożegnanie zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Mysłowicach


W dniu 15.12.2016 r. w KMP Mysłowice odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego ze stanowiska mł. insp. Dariusz Półtoraka zastępcy Komendanta Miejskiego Policji. W uroczystej zbiórce oprócz funkcjonariuszy jednostki udział wzięli Edward Lasok prezydent miasta, Elżbieta Tkaczewska - Kuk Prokurator Rejonowy, Komendanci Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele urzędu miejskiego.

Podczas uroczystości nie zabrakło również delegacji koła SEiRP w Mysłowicach, które reprezentowali I wiceprezes Andrzej Makowski i  przewodniczący Komisji Rewizyjnej Ryszard Padewski.  Przedstawiciele emerytów i rencistów policyjnych wręczając symboliczny bukiet kwiatów podziękowali Panu komendantowi za służbę na rzecz mieszkańców Mysłowic oraz współpracę z emerytami policyjnymi. Zaproszono również Pana Komendanta do wstąpienia w szeregi SEiRP.

Zbigniew Ziomka na podstawie relacji A. Makowskiego

Zdjęcia KMP Mysłowice

 

 


 

Obchody Święta 3 maja


W dniu 3 maja 2017 r. w Mysłowicach odbyły się coroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd w asyście orkiestry górniczej pochód przeszedł pod miejsca pamięci narodowej. Kwiaty złożono pod tablicami upamiętniającymi rozstrzelanych oraz poległych Powstańców Śląskich oraz pod pomnikiem ks. kard. Augusta Hlonda.

W trakcie uroczystości nie zapomniano także o miejscu skąd we wrześniu 1939 r. na wojnę w obronie ojczyzny wyruszyli żołnierze 23 batalionu Saperów Śląskich oraz o tablicy upamiętniającej ofiary założonego tu w 1942 r. nazistowskiego podobozu KL Auschwitz, który po wyzwoleniu w 1945 r. wykorzystano jako obóz pracy.

W obchodach uczestniczył kol. Andrzej Makowski, który reprezentował nie tylko koło nr 27 SEiRP w Mysłowicach, lecz także Mysłowicką Radę Seniorów.

 

Zbigniew Ziomka na podstawie relacji A. Makowskiego

Zdjęcia A.Makowski

 

 


Mysłowickie dyskusje o stanie naszego państwa.

W kwietniu i maju  br. w Mysłowicach w ramach tzw. Klubu Obywatelskiego z mieszkańcami miata spotkali się kolejno Pan Bronisław Komorowski, były prezydent RP oraz Pan Borys Budka, były minister sprawiedliwości, obecnie poseł na sejm z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Prezydent Bronisław Komorowski wypowiadał się na temat dzisiejszego stanu państwa i potencjalnych skutków dla Polaków i Polski z tym związanych.

Podczas dyskusji zebranych interesowały głównie sprawy obronności kraju, stan naszej armii oraz szeroko rozumianej demokracji. Po spotkaniu była okazja do nabycia książki i zdobycia podpisu Bronisława Komorowskiego oraz zrobienia sobie z Prezydentem pamiątkowej fotografii.

Tematem przewodnim spotkania z posłem Borysem Budką było pytanie „Czy Polska jest jeszcze państwem prawa ?”. Spotkanie i dyskusję zdominowały korzyści i zagrożenia wynikające z planowanych przez rządzących zmian w polskim sądownictwie i prokuraturze.

Obydwa spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta a zorganizował je i prowadził Pan Wojciech Król, poseł PO z Mysłowic, który zapowiedział w najbliższym czasie kolejne spotkania ze znanymi politykami.

W spotkaniach licznie uczestniczyli seniorzy, w tym reprezentanci mysłowickiego koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

Red.Z.Z.


 

 

Dzień Seniora w Mysłowicach

20 maja br. w Mysłowicach odbył się pierwszy Dzień Seniora. Głównym celem tej imprezy było „wyciągnięcie” ludzi z domów po to, by się wspólnie pobawić i co ważne – połączyć przyjemne z pożytecznym.

Wydarzeniu towarzyszyła nie tylko zabawa, ponieważ poruszano także powa i bardzo istotne dla starszych osób tematy. Każdy mógł sobie zbadać poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie, wykonać spirometrię. Duży nacisk położono także na bezpieczeństwo seniorów, będących grupą społeczną szczególnie narażoną na działalność oszustów. Jak nie dać się nabrać – radzili policjanci z mysłowickiej komendy oraz rzecznik praw konsumenta. Seniorzy mogli odebrać „Kopertę życia” i inne materiały dot. szeroko rozumianej prewencji. Dobrą radą służyli także strażnicy miejscy, którzy zaprezentowali pokaz swoich umiejętności w sztukach walki i podzielili się technikami samoobrony. Dzień Seniora urozmaicili też strażacy z PSP, przygotowując pokaz akcji ratunkowej.

Seniorzy nie pierwszy raz udowodnili, że nie brakuje im dystansu, luzu, wigoru i poczucia humoru. Panie wystąpiły w pięknych strojach i zaprezentowały pokaz mody retro, panowie natomiast zmierzyli się w przeciąganiu liny, można było też pograć w zapomnianą dziś już grę, jaką jest cymbergaj. Zabawa taneczna była zwieńczeniem wieczoru.

Zaproszenie do udziału w świętowaniu seniorów przyjęły osoby z zaprzyjaźnionych rad seniorów z ościennych miast.

Zorganizowanie Dnia Seniora to inicjatywa Mysłowickiej Rady Seniorów, w tym     m. in. jej radnych – Mieczysława Skowrona i Andrzeja Makowskiego, którzy są członkami Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach.

Tekst: Alina i Mieczysław Skowron.

Zdjęcia: Dariusz Opatrzyk z KMP w Mysłowicach

i Mieczysław Skowron.

 


Emeryci policyjni z Mysłowic najlepsi w strzelaniu …. .

18 maja 2017 r. na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich odbyły się zawody strzeleckie z broni palnej o puchar Prezesa Zarządu Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Katowicach. W zawodach uczestniczyło wiele reprezentacji z kół całego województwa śląskiego. Tak jak przed rokiem, mysłowickie koło terenowe nr 27 SEiRP reprezentowało sześć osób - 2 kobiety i czterech mężczyzn. I tym razem podobnie jak w roku ubiegłym reprezentanci z Mysłowic odnieśli duży sukces.

Koleżanka Joanna Nowak zajęła indywidualnie pierwsze miejsce a Sylwia Romaniuk trzecie. Drużynowo nasze Panie były najlepsze w całym województwie.

W zespołach mieszanych Joanna Nowak, Sylwia Romaniuk, Józef Maciaszczyk i Ryszard Padewski byli nie do pokonania, zajmując najwyższe miejsce na podium

W sumie reprezentacja z Mysłowic zdobyła 4 puchary. Serdeczne gratulujemy, życząc dalszych osiągnięć i sukcesów

Z. Ziomka na podstawie relacji M. Skowrona

Zdjęcia Sylwia i Jerzy Romaniuk.


 

 

Ostatnie pożegnanie

W dniu 13 lipca 2017 r. pożegnaliśmy Ś.P. Zdzisława Smolaka, który w wieku 60 lat odszedł na wieczną służbę, przegrywając walkę z ciężką, nieuleczalną chorobą.

Nasz serdeczny kolega i przyjaciel asp.sztab. w stanie spoczynku Zdzisław Smolak  był jednym z założycieli koła nr 27 SEiRP w Mysłowicach, w którym do końca swych dni aktywnie działał i służył innym. Przez wiele lat pełniąc funkcję I wiceprezesa dał się poznać jako dobry organizator, mający wiele pomysłów związanych z aktywizacją środowiska emerytów i rencistów policyjnych, za co wielokrotnie wyróżniany był najwyższymi odznaczeniami.

W ostatniej drodze Ś.P. Zdzisławowi towarzyszyło wiele osób. Wśród żegnających byli przedstawiciele różnych firm, z którymi niemal do ostatnich dni współpracował, lecz także wielka rzesza zwykłych szarych ludzi, którym przez całe swe życie pomagał.

W imieniu  Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Ś.P. kolegę Zdzisława Smolaka pożegnał prezes mysłowickiego koła SEiRP Mieczysław Skowron, podkreślając zasługi zmarłego nie tylko dla koła w Mysłowicach lecz także dla całego województwa śląskiego.

Żegnając Cię Zdzisławie wiemy jak bardzo będzie nam Ciebie brakowało.

 

Cześć Twej pamięci

 

Z. Ziomka

 


Wyjazdowe posiedzenie Zarządu koła nr 27 SEiRP w Mysłowicach

W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyło się wyjazdowe posiedzenie zarządu mysłowickiego koła SEiRP. Miejscem obrad był ogródek działkowy kol. Janusza Masłowskiego, pasjonata przyrody i zarazem członka Zarządu, z gościny którego korzystaliśmy już po raz kolejny.

W roboczej części spotkania omówiono szereg ważnych dla koła spraw organizacyjnych wśród których znalazły się: wycieczka do Szczawnicy, Dzień Seniora Policji oraz udział przedstawicieli koła w obchodach Święta Policji.

Dużo uwagi poświęcono także organizacji przyszłorocznych uroczystych obchodów związanych z 10 rocznicą powstania mysłowickiego koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

W części nieoficjalnej przy smacznych potrawach z grilla wspominano czasy służby, koleżanki i kolegów którzy od nas "odeszli" oraz rozważano ewentualne skutki tzw. "ustawy dezubekizacyjnej".

 

Zbigniew Ziomka

Na podstawie relacji Mieczysława Skowrona

 

 


III  Sesja Obywatelskiego Parlamentu  Seniorów

1 października 2017 r.  w  Warszawie odbyła się III sesja plenarna  2 kadencji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS), w której udział wzięli akredytowani delegaci z całej Polski. Województwo Śląskie reprezentowało kilkudziesięciu delegatów i zaproszonych gości. Obrady prowadziła Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca OPS.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych (SEiRP) z woj. śląskiego reprezentowali: Mieczysław Skowron z Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach i Alina Skowron z Koła Nr 27 SEiRP w Mysłowicach.

Oprócz delegatów w obradach OPS udział wzięli zaproszeni goście, w tym m. in.: prof. Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent m. st. Warszawy; dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich; Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK; Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP, którzy szeroko wypowiadali się na temat sytuacji seniorów w Polsce. W dyskusji dominowały takie tematy jak polityka społeczna wobec osób starszych do 2030 roku, w tym konsolidacja środowiska, aktywność obywatelska, zdrowie i usługi społeczne, bezpieczeństwo seniorów, poszanowanie zasad demokratycznego państwa prawa wynikających z Konstytucji RP i standardów międzynarodowych.

Na zakończenie obrad delegaci OPS w wyniku głosowania przyjęli Deklarację Programową III Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów p. n. „Seniorzy i przyszłość Polski”, która zostanie skierowana do władz Rzeczypospolitej Polskiej.

Tekst: Alina i Mieczysław Skowron.

Zdjęcia: Jerzy K. Kowalewicz z  SEiRP w Olsztynie.

 

 


 

 

Pamiętamy o tych co odeszli

 

Jak co roku w  przeddzień Wszystkich Świętych przedstawiciele mysłowickiego koła SEiRP pamiętając o koleżankach i kolegach, którzy odeszli na wieczną służbę, odwiedzili ich groby. Zapalone znicze, zaduma nad grobami oraz cześć oddawana zmarłym, to wyraz naszej pamięci o tych, którzy jeszcze niedawno pełni energii i zapału podejmowali działania na rzecz społeczności lokalnej miasta oraz środowiska emerytów i rencistów policyjnych. Symbolika oraz atmosfera tego dnia skłania do refleksji nie tylko nad przemijaniem, lecz także a może przede wszystkim nad teraźniejszością.

Ci co odeszli będą z nami tak długo, jak długo będziemy o nich pamiętać.

 

tekst Z. Ziomka

zdjęcia A. Makowski

 


Obchody  Święta Niepodległości w Mysłowicach

11 listopada b. r. w Mysłowicach jak co roku miały miejsce obchody Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę, odprawioną w kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po mszy w asyście licznych pocztów sztandarowych
i orkiestry KWK „Mysłowice – Wesoła”, delegacje reprezentujące parlament RP, władze samorządowe, organizacje pozarządowe oraz służby mundurowe złożyły kwiaty w miejscach pamięci narodowej oraz przy pomniku ks. kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski. Orkiestra odegrała hymn państwowy i rotę. Przemówienia wygłosili Prezydent Miasta Mysłowice Pan Edward Lasok i senator RP Pan Czesław Ryszka.

Koło nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach reprezentowali Mieczysław Skowron, Alina Skowron i Andrzej Makowski.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Danuta Sowa  i Mieczysław Skowron

 

 


Dzień  Seniora po raz drugi  w Mysłowicach

19 maja 2018 roku w sobotę mysłowickim rynkiem zawładnęli seniorzy i ich wnuki. Uroczystości obchodów tegorocznej II edycji Dnia Seniora rozpoczęła orkiestra dęta Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice – Wesoła i wypuszczenie gołębi.

Poza zabawą w klimacie lat siedemdziesiątych, na scenie wystąpiły uczennice miejscowych szkół, słuchaczki Uniwersytetu III Wieku. Seniorzy i nie tylko mogli sprawdzić poziom cukru, wykonać badanie wzroku, a także spirometrię i analizę składu ciała. Bogatą część artystyczną przygotowali uczniowie z mysłowickich szkół oraz chóry. Poza tym swoje prace wystawili pensjonariusze domów opieki społecznej i pomocy oraz członkowie klubów seniora. Panie zorganizowały pokaz mody retro.

W trosce o bezpieczeństwo seniorów przeprowadzony został pokaz samoobrony, a miejskie służby policji, strażników miejskich i strażaków z PSP udzielili niezbędnych porad w tym zakresie. Rad związanych z bezpieczeństwem konsumentów udzielała rzecznik praw konsumentów. Odpowiedzialnymi za ten blok zagadnień byli Mieczysław Skowron i Andrzej Makowski, radni Mysłowickiej Rady Seniorów, a zarazem członkowie  Koła      Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach.

Dzień Seniora w Mysłowicach był okazją do ogłoszenia wyników konkursu „Przychodnia przyjazna seniorom”.

Seniorzy otrzymywali „Koperty życia” i „Paszporty dla zdrowia seniora”. Atrakcją zabawy na rynku był Nocny Zlot Pojazdów Zabytkowych „Classic Mania Night”.

Dzień Seniora odbywał się pod patronatem Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego oraz Edwarda Lasoka, prezydenta Mysłowic.

Tekst i zdjęcia: Alina Skowron

 

 


Uroczyście podczas sesji Rady Miasta Mysłowice

24 maja 2018 r. podczas sesji Rady Miasta Mysłowice miała miejsce niecodzienna uroczystość.

W sesji uczestniczyli m. in. Mieczysław Skowron, prezes Koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach oraz Andrzej Makowski, pierwszy wiceprezes Koła.

Prezes Koła, Mieczysław Skowron udekorował Honorową Odznaką Zarządu Wojewódzkiego SEiRP w Katowicach  Edwarda Lasoka, prezydenta Miasta Mysłowice i Grzegorza Łukaszka, przewodniczącego Rady Miasta Mysłowice. Ponadto obydwaj odznaczeni otrzymali z okazji jubileuszu  10 – lecia Koła Nr 27  SEiRP w Mysłowicach pamiątkowe medale wraz z certyfikatem.

Prezes Mieczysław Skowron w wygłoszonej laudacji na cześć odznaczonych wykazał ich zasługi w pracy na rzecz seniorów w Mysłowicach, w tym w szczególności na rzecz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych, co zostało przyjęte owacjami na stojąco.

Tekst i zdjęcia Alina Skowron


 

 

Święto Policji w Mysłowicach

 

W dniu 9 lipca 2018 roku w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej, odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Policji. Wśród zaproszonych gości byli  przedstawiciele władz miasta, sądu, prokuratury oraz pozostałych służb mundurowych.

W akademii uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia. W spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli emerytów i rencistów policyjnych  zrzeszonych w kole nr 27 SEiRP. Podczas uroczystości gratulacje policjantom złożył I v-ce prezes koła Andrzej Makowski przekazując jednocześnie na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Mysłowicach nadkom. Dariusza Koniak, okolicznościowy medal z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 10 - lecia istnienia Koła nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach.

Zdjęcia - Śląska Policja

Tekst :  Ryszard Padewski

 

 


Konferencja  „SENIOR  NASZYCH  CZASÓW”

W dniach 13 – 14 września 2018 r.  w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej  zorganizował VII konferencję pod nazwą „ Senior naszych czasów”, której myślą przewodnią było hasło „Zrozumieć starość”. Na konferencję, jak co roku, licznie przybyli seniorzy z Mysłowic. Z zaproszenia Prezydenta Miasta Mysłowice, pana Edwarda Lasoka skorzystali także seniorzy ze Stowarzyszenia Emerytów      i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach, w tym Alina Skowron, Zdzisława Stoksik, Urszula Michalak i Mieczysław Skowron.

Podczas konferencji, w pierwszym dniu poruszono szereg ważnych dla seniorów tematów, w tym m. in. Psychologiczne i społeczne aspekty samotności wśród seniorów,  Zaburzenia snu, Stary człowiek i może oraz Jak dobrze i bezpiecznie zestarzeć się.

W drugim dniu uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć występ artystyczny przygotowany przez Mysłowicką Radę Seniorów, a następnie wziąć udział w balu zorganizowanym dla seniorów.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju konferencje corocznie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ tematyka jest starannie dobrana, a co najważniejsze co roku inna.

Tekst i zdjęcia: Alina Skowron


IV  SESJA  OBYWATELSKIEGO  PARLAMENTU  SENIORÓW  W  WARSZAWIE

01 października 2018 r. w muzeum POLIN w Warszawie  z udziałem delegatów z całej Polski oraz zaproszonych gości odbyła się IV  Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów ( OPS ).

Zasadniczym tematem Sesji była: Rola samorządu terytorialnego w kreowaniu polityki senioralnej. Obrady prowadziła przewodnicząca OPS, pani Krystyna Lewkowicz.

Wśród zaproszonych gości byli m. in.:  Małgorzata Kidawa – Błońska, wicemarszałek Sejmu; Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu; Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu; dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich; wiceprezes NIK; prof. Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent m. st. Warszawy; dr Mariusz Saganowski, ordynator Oddziału Geriatrii Szpitala Wolskiego w Warszawie  oraz przedstawiciele urzędów marszałkowskich, Związku Powiatów Polskich i Uniwersytetu Warszawskiego.

Ja będąc delegatem i uczestnicząc po raz trzeci w obradach reprezentuję zawsze Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych woj. śląskiego oraz Śląską Delegaturę OPS.

Dla mnie osobiście i nie tylko jednym z ciekawszych tematów i może najważniejszym  to opieka geriatryczna, która w skali kraju jest ogólnie słaba, a pacjenci pozostawieni są najczęściej samym sobie. Ten problem będzie niestety narastał m. in. z powodu starzenia się naszego społeczeństwa. Dobrym przykładem systemowej opieki geriatrycznej są Niemcy, gdzie powstała sieć oddziałów geriatrycznych współpracujących z lekarzami rodzinnymi i opiekunami rodzinnym. To przynosi efekty. Aby w Polsce opieka geriatryczna była rozwijana i na przyzwoitym poziomie muszą pójść naciski społeczne ze strony pacjentów, potencjalnych pacjentów, środowisk skupionych w uniwersytetach III wieku, radach seniorów, organizacjach senioralnych i nie tylko. Najwyższy czas, by do takiego działania przystąpić. Siła ruchu senioralnego leży bowiem w jego jedności i współpracy.

Na zakończenie obrad w wyniku głosowania przyjęto Deklarację Programową IV Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów zatytułowaną: Seniorzy i przyszłość Polski, w której zawarto m. in. główne kierunki polityki senioralnej, stanowisko w kluczowych sprawach społecznych, a także uwagi dot. nie rozwiązanych problemów dotykających osoby starsze.

Obywatelski Parlament Seniorów za główny warunek skutecznego oddziaływania na kierunki polityki senioralnej uważa dalszy proces konsolidacji środowisk senioralnych, oparty o wspólne cele, programy i współdziałanie w ich realizacji.

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron ( delegat OPS ).


Sala  Sejmu  Śląskiego przyjazna seniorom

1 lutego 2019 roku kolejny już raz w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach miał miejsce zjazd delegatów Obywatelskiego Parlamentu Seniorów  z województwa śląskiego.

To już tradycja, że delegaci spotykają się w tej prestiżowej historycznej sali.

Tematami, w ramach których były wystąpienia zaproszonych gości i toczyła się ciekawa dyskusja to m. in.: Działania woj. śląskiego na rzecz zwiększenia  dostępu seniorów do rynku dóbr i usług w ramach projektu „Śląskie dla Seniora” – „Śląska Karta Seniora”; Program „Opieka 75+” – edycja 2019  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej;  Założenia polityki senioralnej realizowanej z ramienia wojewody; Aspekty dobroczynne spuścizny kulturowej wielkich potentatów przemysłowych Górnego Śląska; Działania na rzecz seniorów w Europie , zwłaszcza w krajach ościennych.

Swoje wystąpienia zaprezentowali m. in.: Tomasz Musiał, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego; Marietta Hełka, dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej; Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego; Barbara Dziuk, posłanka na Sejm RP oraz Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Miasto Mysłowice jako delegaci Obywatelskiego Parlamentu Seniorów  reprezentowali: Mieczysław Skowron i Jan Dziedzic, radni Mysłowickiej Rady Seniorów.

Z zaproszenia skorzystała również Alina Skowron, która reprezentowała Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych – Koło Nr 27 w Mysłowicach.

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Alina Skowron

 


 

Mysłowicka Rada Seniorów wybrana

 

Pod koniec kwietnia 2019 r. odbyły się wybory do Mysłowickiej Rady Seniorów II kadencji. Były to wybory bezpośrednie, powszechne, a więc w pełni demokratyczne. Każdy z mieszkańców mający ukończone 18 lat mógł w nich wziąć udział. Do 23. osobowej Rady Seniorów wybrani zostali również przedstawiciele Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach, tj. Mieczysław Skowron, Andrzej Makowski i Edward Duliński. Dla Mieczysława Skowrona i Andrzeja Makowskiego to już druga kadencja w Radzie Seniorów.

Wymienieni wyżej członkowie Mysłowickiej Rady Seniorów wśród wielu problemów nurtujących środowisko seniorów zajmować się będą sprawami z zakresu praworządności i szeroko rozumianego bezpieczeństwa mieszkańców Mysłowic, w tym w szczególności osób starszych.

 

Tekst: Alina Skowron

Zdjęcia: UM Mysłowice i Mieczysław Skowron

 

 


 

3. Dzień Seniora w Mysłowicach

 

Sobota 18 maja 2019 r. w Mysłowicach należała do seniorów. Na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa odbył się III Dzień Seniora. Takie imprezy są bardzo ważne, dlatego że senior może wyjść między ludzi, ma kontakt z różnymi środowiskami, poza tym jest rozrywka , można wykonać różne badania medyczne. Samotność i zamknięcie się na otoczenie to często bardzo poważny problem wśród seniorów.

Sobotnie popołudnie było więc doskonałą okazją, aby wyjść z domu i cieszyć się ze spotkań z rówieśnikami oraz przygotowanych na tę okazję atrakcji. Impreza rozpoczęła się od parady i konkursu kapeluszy. Korowód uczestników imprezy prowadziła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Teren przed Centralnym Muzeum Pożarnictwa był wypełniony stoiskami, na których można było wykonać bezpłatnie badania medyczne, skorzystać z porad na temat dbałości o tężyznę fizyczną, otrzymać tzw. kopertę życia. Jak zwykle swoją obecność zaznaczyły też służby mundurowe – strażacy uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy, a policjanci przestrzegali, jak nie dać się oszukać i okraść przestępcom, którzy wykorzystują ufność i niewiedzę seniorów. Cennymi radami na temat bezpieczeństwa dzieliła się także Miejska Rzecznik Konsumenta. Straż Miejska prezentowała chwyty samoobrony.

Dzień Seniora umilały występy sceniczne w wykonaniu młodego pokolenia, a wieczorem odbył się zlot zabytkowych pojazdów.

Organizatorami Dnia Seniora byli: Prezydent Miasta Mysłowice, Mysłowicki Ośrodek Kultury i Mysłowicka Rada Seniorów, którą m. in. reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach: Mieczysław Skowron, Andrzej Makowski, Edward Duliński oraz Alina Skowron.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

 

 

 

 


 

Obchody 100-lecia Policji w Mysłowicach

 

Jubileuszowe uroczystości mysłowiccy policjanci świętowali w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Tegoroczne Święto Policji przypada w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. To była więc szczególna uroczystość, którą uświetnili znakomici goście i orkiestra dęta OSP Dziećkowice. Podczas uroczystości odegrany został hymn państwowy

W uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Krzysztof Justyński, który wręczył w asyście szefa mysłowickich policjantów, akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

W obchodach udział wzięli także: senator RP Czesław Ryszka, prezydent Mysłowic Dariusz Wojtowicz, zastępca prezydenta Urszula Gruca Stachura, kierownictwo mysłowickiej komendy, komendanci mysłowickich służb mundurowych, przedstawiciele sadu, prokuratury, Urzędu Miasta Mysłowice i instytucji miejskich.

Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach reprezentowali Alina i Mieczysław Skowron.

Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów asp. sztab. Michał Szczęśniak udekorował honorowymi odznakami pięciu zasłużonych policjantów za działalność związkową.

Po mianowaniu i odznaczeniu policjantów głos zabrali zaproszeni goście, którzy dziękowali za współpracę, życzyli pomyślności, satysfakcji i sukcesów w służbie, a także za ciężką służbę na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta.

Zakończenie oficjalnej części ceremonii obchodów Święta Policji w Mysłowicach uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP Dziećkowice pod batutą Benedykta Daneckiego.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: KMP Mysłowice

 

 

 


Obrady Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Warszawie

 

Obywatelski Parlament Seniorów /OPS/ to apolityczne, neutralne religijnie i światopoglądowo ogólnopolskie przedstawicielstwo osób starszych, reprezentujące 9 milionów seniorów w Polsce. OPS jest unikalną formą aktywności i uczestnictwa osób starszych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z podmiotami życie publicznego w kształtowaniu sytuacji i godnego życia seniorów.

Inauguracyjna sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów została zwołana 1 października 2015 roku w sali posiedzeń Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jako efekt trwającego ponad dekadę procesu integracji ruchu senioralnego w Polsce.

V sesja sprawozdawczo wyborcza w dniu 1 października 2019 roku podsumowała dokonania dwóch kadencji OPS oraz potwierdziła zasadność wprowadzenia do strategii III i dalszych kadencji szeregu zmian. Znalazły one wyraz w zatwierdzonym na III i dalsze kadencje Regulaminie OPS, potwierdzeniu zasadności powołania delegatur regionalnych w kolejnych województwa RP, przyjęciu nowych zasad powoływania, pracy i oceny prezydium OPS.

Ponadto podczas V sesji przyjęta została Deklaracja Programowa V Sesji Parlamentarnej OPS „Seniorzy i przyszłość Polski”, w której Obywatelski Parlament Seniorów odnosi się do raportów z wyników kontroli Najwyższej Izby Kontroli, wskazujących na sytuację osób starszych oraz inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji, przemocy i ochrony praw osób starszych.

Raporty i wyniki analiz wskazują na ogrom niezaspokojonych potrzeb i szereg niedomagań i nieprawidłowości w systemie leczenia, funkcjonowania opieki i przestrzegania praw.

Do najważniejszych wniosków systemowych należą:

- utworzenie Narodowego Programu Zdrowia 60+, który będzie odpowiedzią na potrzeby

zdrowotne starzejącego się społeczeństwa,

- wdrożenie Narodowego Planu Alzheimerowskiego, w tym opracowanie i wdrożenie

standardów dotyczących wczesnego wykrywania symptomów choroby Alzheimera oraz

standardów postępowania leczniczego i opiekuńczego wobec chorych,

- kontynuowanie prac nad Konwencją o prawach osób starszych oraz innych działaniach na

rzecz ochrony praw osób starszych na forum międzynarodowym,

- wdrożenie systemowych rozwiązań wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich opiekunów, w tym wprowadzenia bonu opiekuńczego, urlopu wytchnieniowego i innych świadczeń poprawiających sytuację osób o szczególnych potrzebach i ich opiekunów.

 

Miasto Mysłowice podczas V sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów reprezentowali delegaci: Mieczysław Skowron jako przedstawiciel Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa śląskiego oraz Jan Dziedzic jako przedstawiciel Mysłowickiej Rady Seniorów.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Biuro OPS i Mieczysław Skowron

 

 

 

 


 

 

Złote Gody

 

W dniu 10 października 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Mysłowicach odbyła się uroczysta gala z udziałem jubilatów świętujących 50. lecie małżeństwa. W obecności prezydenta Miasta Mysłowice, pana Dariusza Wojtowicza i przewodniczącego Rady Miasta Mysłowice, pana Tomasza Papaja kilkadziesiąt par małżeńskich odnowiło przyrzeczenie małżeńskie, wypowiadając słowa ślubowania. Przedstawiciele władz samorządowych udekorowali zasłużonych jubilatów medalami nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wręczyli wiązanki kwiatów. Było podniośle i uroczyście.

Wśród jubilatów byli członkowie Koła Nr 27 Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach Państwo Zdzisława i Aleksander Tarkowie, którym najlepsze życzenia złożyli obecni na uroczystości koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia w Mysłowicach.

Uroczystość uświetniły artystyczne występy muzyczne.

 

Tekst i zdjęcia: Mieczysław Skowron

 

 

 


 

 

Obchody Święta Niepodległości w Mysłowicach

 

Uroczyste obchody święta odzyskania niepodległości odbyły się w 2019 roku również w Mysłowicach. Mysłowiczanie rozpoczęli świętowanie od uroczystej mszy świętej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W wydarzeniach uczestniczyły poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta KWK „Mysłowice – Wesoła”. Uczestnicy mszy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy prowadzeni przez orkiestrę przeszli na rynek miasta, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą powstańcom śląskim. Odegrano hymn państwowy i rotę. Mysłowiczanie oddali również hołd przy pomniku kardynała Augusta Hlonda, prymasa Polski i w wielu innych miejscach pamięci narodowej.

Kwiaty składały przedstawiciele władz samorządowych miasta, uczniowie placówek oświatowych, przedstawiciele jednostek kultury, stowarzyszeń, Mysłowickiej Rady Seniorów, służby mundurowe, mieszkańcy miasta.

W imieniu Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach w uroczystościach udział wzięli Alina i Mieczysław Skowronowie oraz Andrzej Makowski.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

Zdjęcia: Danuta Sowa i Mieczysław Skowron

 

 

 

 


 

28 października 2019 r. w sali konferencyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach odbyły się warsztaty o nazwie CYBERSEC for Seniors przeznaczone dla zainteresowanych seniorów, poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. W warsztatach m. in. udział wzięli niektórzy członkowie Mysłowickiej Rady Seniorów.

 

Tematami głównymi, które podjęli wykładowcy - prelegenci to: Internet dla seniora – pierwsze kroki w wirtualnym świecie; Urządzenia mobilne w codziennym życiu – zagrożenia i korzyści; Sztuka na wnuczka, czyli o fałszywych informacjach w przekazach medialnych; Cryptoparty: podstawy cyberbezpieczeństwa i prywatności w Internecie.

 

Jednym z wykładowców – prelegentów był Paweł Ngei, edukator w zakresie cyberbezpieczeństwa i programista pracujący na co dzień dla firm z Doliny Krzemowej. Prowadzi bezpłatne wykłady dotyczące bezpieczeństwa w sieci w szkołach w placówkach oświatowych, liceach, na uniwersytetach i politechnikach w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Jako aktywista zajmuje się kwestiami otwartego oprogramowania i kultury, dostępu do danych publicznych oraz wymianą technologii z państwami Globalnego Południa.

 

Wielu z nas pracuje na co dzień z komputerami i Internetem, nawet, jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy. Informacje o nas znajdują się w dziesiątkach baz danych, a o naszym losie decydują algorytmy, których często nie jesteśmy świadomi. Organizacje przestępcze z całego świata próbują wykorzystać luki w zabezpieczeniach i naszą niewiedzę dla własnego zysku. Nie przestrzegając „dobrych praktyk” i bez regularnie aktualizowanej wiedzy, łatwo jest narazić się na cyfrowe niebezpieczeństwo.

Na wykładzie można było dowiedzieć się o tym, jakie błędy w ochronie swojego komputera popełniają internauci, jak poradzić sobie w przypadku przejęcia naszych danych, lub wycieku do Internetu, czym są tzw. „ciasteczka” i dlaczego RODO jest ważne.

Podczas warsztatów można było dowiedzieć się, jak krytycznie analizować przekazy medialne i skutecznie bronić się przed dezinformacją, czym są fake newsy i kto korzysta na ich udostępnianiu oraz dlaczego powinniśmy czytać więcej niż tylko tytuły, jak stosować proste strategie krytycznego myślenia.

 

Reasumując, szkolenie było bardzo ciekawe i co najważniejsze, przeprowadzone na wysokim poziomie.

 

Tekst: Mieczysław Skowron

 

 

 


Standardy dostępności ruchu pieszych na terenie Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii /GZM/

 

20 września 2019 r. wraz z Kol. Andrzejem Makowskim, jako członkowie Mysłowickiej Rady Seniorów, a także członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Mysłowicach, wzięliśmy udział w warsztatach pn. „Standardy dostępności ruchu pieszych dla miast i gmin Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii” . Zasadniczym celem tego projektu jest wypracowanie standardów i dobrych praktyk związanych z polityką senioralną obszaru GZM, uzgodnienie wspólnych zasad dla osób starszych na obszarze GZM w zakresie dostępności ruchu pieszych.

Na terenie Katowic poszczególne grupy odbyły spacer badawczy, podczas którego uczestnicy zwracali uwagę na rozwiązania w przestrzeni publicznej, które wg nich są pozytywne, a także na te, które utrudniają im korzystanie z niej.

Na zakończenie warsztatów nastąpiło podsumowanie spostrzeżeń w ramach wizji lokalnej, które wskazało na szereg mankamentów jak za wysokie krawężniki, głównie w rejonie przystanków autobusowych, nierówności chodników, wystające elementy studzienek i inne. Osobiście uważam, że w rejonie centrum Katowic te uchybienia nie są rażące w porównaniu do innych miast, których nazw nie muszę wymieniać.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron

 

 

 


8 i 9 października 2019 r. w Arena Gliwice odbyła się I Konferencja Senioralna połączona z Targami Seniora. Konferencja odbyła się pod patronatem Bożeny Borys – Szopy, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jarosława Wieczorka, Wojewody Śląskiego.

W konferencji także udział wzięli: Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego, Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Miasta Gliwice, Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Metropolii.

W konferencji uczestniczyli również członkowie Mysłowickiej Rady Seniorów wraz z Panem Ziółkowskim, opiekunem Rady z ramienia UM Mysłowice.

Konferencja była okazją do spotkania środowisk naukowych, polityków, profesjonalistów realizujących politykę senioralną w środowiskach lokalnych oraz przedstawicieli środowisk senioralnych.

Po wystąpieniach oficjalnych gości odbyły się panele w dwóch grupach. Jeden z paneli to „Senior Aktywny”, poświęcony takim tematom, jak:

- Dojrzałość do koprodukcji, czyli jak z usługobiorcy stać się seniorem – kreatorem

Usług w swoim miejscu zamieszkania,

- Jesteśmy, decydujemy, działamy na przykładzie projektu - Seniorzy mają głos,

- Senior aktywny kulturalnie,

- Polityka senioralna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

- Senior uczący się i aktywny fizycznie,

- Senior angażujący się w wolontariat na przykładzie projektów własnych Fundacji

Park Śląski.

Podczas panelu prof. dr hab. Jan Śliżyński związany z AWF zaprezentował zdrowy styl życia i osiągnięcia sportowe jako seniora, których dokonał na arenie międzynarodowej i kraju.

Targi Seniora natomiast wystawiły 100 różnego rodzaju stoisk, gdzie każdy z uczestników mógł znaleźć coś interesującego dla siebie /zdrowa żywność, wyposażenie, ubiór, foldery itp./.

 

 

Tekst: Mieczysław Skowron

 

 
stat4u